Det är vi som är Linkin

Vi är en kreativ byrå med kontor i Linköping och Göteborg. Hos oss jobbar 14 personer med varierande bakgrund och intressen, men med gemensam passion för det vi gör. Här finns specialister inom allt från formgivning, digitalt och teknik till film, foto och storytelling. En perfekt mix av kreatörer och strateger.


Typ: Kampanj Kund: Sankt Kors URL: Behance

Typ: Branding Kund: Linköpingsexpo URL: Behance

Typ: Fotografering Kund: TV4 URL: davideinar.se

Typ: Film Kund: Nulink URL: Vimeo

Typ: Formgivning Kund: Lejonfastigheter

Typ: Branding Kund: Sankt Kors URL: Behance

Typ: Webb Kund: Nulink URL: flyghuvudstaden.se

Typ: Webb Kund: Linköpingsexpo URL: vallastaden2017.se

Typ: Formgivning Kund: Linköpings universitet

Typ: Film Kund: Linköpings universitet URL: Vimeo

Typ: Kampanj Kund: Linköpings Universitet URL: irl.liu.se

Typ: Fotografering Kund: Stena Line URL: davideinar.se

Typ: Välgörenhetskampanj Kund: Linköpings Stadsmission

Typ: Formgivning Kund: LiU magasin

Typ: Branding Kund: Centralbryggeriet URL: Behance

Typ: Fotografering Kund: Sony

Typ: Webb & Branding Kund: Garageportexperten URL: garageportexperten.se

Typ: Kampanj Kund: Tekniska Verken


Priser

Guld Årets marknadsförare i Östergötland Agda 2015
Guld Fotografi Svenska Designpriset 2014
Guld Årets marknadsförare i Sverige Agda 2013
Guld Årets marknadsförare i Östergötland Agda 2013
Guld Produktion Agda 2013
Guld Kampanj Agda 2011
Guld Event Agda 2010
Guld Webb Svenska Designpriset 2009
Guld Webb Svenska Designpriset 2008
Guld Fotografi Society of News Design 2008

KONTAKT

Linköping
Hunnebergsgatan 27 A
582 34 Linköping
013-10 36 00

Göteborg
Norra Allégatan 5
413 01 Göteborg
0730 63 34 49

Hör gärna av dig till någon av våra projektledare ...

Lisa Agerhult (fd Strindlund)
Projektledare
lisa@linkin.se
0702 93 43 85

Patrik Griph
Projektledare
patrik@linkin.se
0705 67 40 60

... eller till någon annan av oss som jobbar här.

Lena Carmesten
Filmproducent
lena@linkin.se
0733 49 79 20

Ulf Textorius
Creative director
ulf@linkin.se
0708 44 76 83

David Einar
Fotograf
davideinar@linkin.se
0709 19 51 32

Emmelie Pettersson
Grafisk formgivare
emmelie.pettersson@linkin.se
0730 39 27 34

Rick Jensen
Utvecklare
rick@linkin.se
0703 32 65 01

Linnea Ljunge
Digital producent (föräldraledig)
linnea@linkin.se
0707 33 28 64

Anders Johansson
Interactive art director
anders@linkin.se
0730 63 34 49

Julia Modén-Treichl
Grafisk formgivare
julia@linkin.se
0705 08 03 62

Emelie Textorius
Grafisk formgivare
emelie@linkin.se
0702 45 37 30

Henrik Ringbert
Filmproducent / formgivare
henrik.ringbert@linkin.se
0702 26 38 40

Erik Stedt
Copywriter
erik@linkin.se
0768 77 88 25

Emil Bankelius
Digital producent
emil@linkin.se
0727 25 54 94

Vill du jobba eller ha praktik hos oss? Skicka en spontanansökan till jobb@linkin.se