Det är vi som är Linkin

Vi är en kreativ byrå med kontor i Linköping och Göteborg. Hos oss jobbar 14 personer med varierande bakgrund och intressen, men med gemensam passion för det vi gör. Här finns specialister inom allt från formgivning, digitalt och teknik till film, foto och storytelling. En perfekt mix av kreatörer och strateger.

Just nu arbetar vi med vår nya webb, där alla våra senaste projekt kommer att få sin plats.


Typ: Kampanj Kund: Linköpings Universitet

Typ: Fotografering Kund: Stena Line

Typ: Välgörenhetskampanj Kund: Linköpings Stadsmission

Typ: Formgivning Kund: LiU magasin

Typ: Branding Kund: Centralbryggeriet

Typ: Fotografering Kund: Sony

Typ: Webb & Branding Kund: Garageportexperten

Typ: Kampanj Kund: Hardford

Typ: Kampanj Kund: Tekniska Verken

Typ: Webb Kund: Hardford

Typ: Kampanj Kund:Linköpings Universitet


Priser

Guld Årets marknadsförare Agda 2015
Guld Fotografi Svenska Designpriset 2014

KONTAKT

Linköping
Hunnebergsgatan 27 A
582 34 Linköping

Göteborg
Vallgatan 15
411 16 Göteborg

Hör gärna av dig till någon av våra projektledare ...

My Watz
Projektledare
my@linkin.se
0732 43 43 43

Patrik Griph
Projektledare
patrik@linkin.se
0705 67 40 60

... eller till någon annan av oss som jobbar här.

Lisa Agerhult (Strindlund)
Projektledare (mammaledig)
lisa@linkin.se
0702 93 43 85

Henrik Algmark
Utvecklare
henrik.algmark@linkin.se
0708 17 51 62

Lena Carmesten
Filmproducent
lena@linkin.se
0733 49 79 20

David Einar
Fotograf
davideinar@linkin.se
0709 19 51 32

Rick Jensen
Utvecklare
rick@linkin.se
0703 32 65 01

Linnea Ljunge
Digital producent (mammaledig)
linnea@linkin.se
0707 33 28 64

Anders Johansson
Interactive art director
anders@linkin.se
0730 63 34 49

Julia Modén-Treichl
Grafisk formgivare
julia@linkin.se
0705 08 03 62

Emelie Textorius
Grafisk formgivare
emelie@linkin.se
0702 45 37 30

Ulf Textorius
Creative director
ulf@linkin.se
0708 44 76 83

Henrik Ringbert
Filmproducent / formgivare
henrik.ringbert@linkin.se
0702 26 38 40

Erik Stedt
Copywriter
erik@linkin.se
0768 77 88 25

Vill du jobba eller ha praktik hos oss? Skicka en spontanansökan till jobb@linkin.se